Forum www.plonocamapa.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Victor Sen Yung

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.plonocamapa.fora.pl Strona Główna -> Płonąca mapa, czyli historia" Bonanzy" / Obsada / Role drugoplanowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ADA
Administrator



Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 6360
Przeczytał: 21 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:36, 27 Kwi 2017    Temat postu: Victor Sen Yung

Autor: ADA



Victor Sen Yung - życie, jak scenariusz filmowy...

Victor Sen Yung – niezapomniany Hop Sing z serialu „Bonanza” urodził się 18 października 1915 r. w San Francisco, a zmarł 9 listopada 1980 r. w Hollywood. Pochodził z rodziny chińskich emigrantów. Gdy Victor miał cztery lata jego matka zmarła na grypę w czasie epidemii tej choroby (1919). Ojciec chłopca Gum Yung Sen umieścił syna oraz córkę Rosemary w domu dziecka, a sam wrócił do Chin w poszukiwaniu kolejnej żony. Trwało to trzy lata. Do Stanów Zjednoczonych wrócił w 1922 r. wraz z drugą żoną Lovi Shee i odebrał swoje dzieci z domu dziecka. Victor miał wówczas siedem lat.
Sen Yung zadebiutował w 1938 r. rolą Jamesa Chana w filmie „Charlie Chan w Honolulu” w reżyserii Bruce’a Humberstone’a. Był to kryminał, a młody Victor zagrał tam Jamesa, syna głównego bohatera - detektywa Charlie’go Chana. Rolę tę Sen Yung odtwarzał w kolejnych dziesięciu filmach o Chanie, w latach 1938-1942.
W 1940 r. zagrał u boku Bette Davis rolę prawnika Ong Chi Senga w filmie zatytułowanym „The Letter”. Z racji swojego pochodzenia w okresie II wojny światowej obsadzany był w rolach japońskich żołnierzy np. w filmie „Across the Pacific” (1942) z Humphrey’em Bogartem w roli głównej.
W czasie II wojny światowej Sen Yung służył w amerykańskich siłach powietrznych. Do jego zadań należała także praca przy filmach szkoleniowych w First Motion Picture Unit - FMPU (Jednostka Pierwszego Ruchu, późniejsza 18 jednostka Sił Powietrznych Armii USA). Jednostka ta w całości złożona była z filmowców, którzy oprócz działalności artystycznej pełnili normalną służbę wojskową.
Po wojnie Victor Sen Yung wrócił do Hollywood i zagrał w dwóch ostatnich filmach z serii o detektywie Chanie. Od około 1947 r. zaczął występować także w telewizji. W 1959 r. otrzymał rolę chińskiego kucharza Hop Singa w serialu „Bonanza”, którą grał do 1973 r. Wystąpił w 106 odcinkach tego serialu tworząc niepowtarzalną postać kucharza Cartwrightów, który również stał się ich przyjacielem.
W 1972 roku aktor był uczestnikiem wstrząsających wypadków. 5 lipca 1972 r. Sen Yung miał lecieć liniami Pacific Southwest Airlines lot 710 z Sacramento do Los Angeles. Tuż przed startem samolot został porwany przez dwóch bułgarskich imigrantów, którzy zażądali 800 tysięcy dolarów, dwóch spadochronów i skierowania samolotu do ZSRR. Samolot wystartował, a FBI przechwyciło maszynę na pasie startowym w San Francisco. Agenci FBI dostali się na pokład i doszło do strzelaniny. W wyniku tej akcji zginęli porywacze oraz jeden pasażer, a dwóch zostało rannych. Wśród rannych był Victor Sen Yung, który otrzymał postrzał w plecy. Ciekawostką tego dramatu było to, że zabity i ranni byli pierwszymi ofiarami, w historii porwań statków powietrznych w USA.
Po zakończeniu serialu „Bonanza” Victor Sen Yung w dalszym ciągu występował w filmach i produkcjach telewizyjnych. W 1974 r. wydał książkę kucharską pt. „The Great Wok Cookbook”. Sen Yung oprócz aktorstwa mógł poszczycić się mianem prawdziwego kucharza kantońskiego. Tak, więc rola Hop Singa w niczym nie ustępowała wyuczonemu zawodowi aktora. U schyłku życia nie powodziło mu się najlepiej. Nadal występował, ale role nie były liczne. Prowadził małą firmę wysyłkową specjalizującą się w wytwarzaniu chińskiej ceramiki. W dniu 10 listopada 1980 roku został znaleziony martwy w swym domu w Hollywood. Początkowo raporty policyjne sugerowały, że aktor został zamordowany. Po przeprowadzonym dochodzeniu okazało się, że Victor Sen Yung zatruł się gazem wydobywającym się z pieca służącego do wypalania ceramiki. Przyjęto, że zmarł 9 listopada 1980 r. choć nieoficjalnie mówiło się, że zmarł kilka dni wcześniej.
Victor Sen Yung nie miał rodziny. Na jego pogrzebie mowę pożegnalną wygłosił Pernell Roberts, pamiętny Adam Cartwright. To on zorganizował i opłacił pogrzeb kolegi z planu serialu „Bonanza”.


Opracowano na podstawie:
Victor Sen Yung, Wikipedia
Facebook Pernella Elvina Roberts Jr.



Powyższy tekst jest własnością autorki. Rozpowszechnianie, przetwarzanie i kopiowanie całości lub części powyższego tekstu bez zgody autorki jest niezgodne z prawem. (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. Dz.U. Nr 24, poz. 83).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ADA dnia Czw 20:04, 27 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Senszen
Moderator artystyczny



Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4082
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:49, 27 Kwi 2017    Temat postu:

Bardzo ciekawy tekst, choć życie Sen Young miał raczej niezbyt wesołe.
Cytat:
Ojciec chłopca Gum Yung Sen umieścił syna oraz córkę Rosemary w domu dziecka, a sam wrócił do Chin w poszukiwaniu kolejnej żony. Trwało to trzy lata. Do Stanów Zjednoczonych wrócił w 1922 r. wraz z drugą żoną Lovi Shee i odebrał swoje dzieci z domu dziecka. Victor miał wówczas siedem lat.

może to i wojna, może to normy wtedy panujące... ale brzmi to koszmarnie. Trzy lata to tak dużo - dzieci zapomniały na pewno swojego ojca a ojciec... swoich dzieci w zasadzie nie rozpoznawał :sad:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ADA
Administrator



Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 6360
Przeczytał: 21 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:03, 27 Kwi 2017    Temat postu:

Też mnie to zastanowiło. W głowie mi się nie mieści, że można oddać własne dzieci do domu dziecka i zniknąć na trzy lata. Dziwne to wszytko. Tak jakby ojciec Victora Sen Yunga nie mógł znaleźć sobie żony na miejscu. Chyba, że wynikało to z chińskiej tradycji... sama nie wiem:|
Zaskoczyły mnie też tragiczne wydarzenia, jakie były udziałem aktora Confused


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Senszen
Moderator artystyczny



Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4082
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:21, 27 Kwi 2017    Temat postu:

Tradycja tradycją, ale to trzy lata! Przecież przez ten czas mogło stać się wszystko...
Wydaje się, że w czasie wojny dochodziło do różnych rzeczy, które ciężko jest nam zrozumieć. Dzieci odsyłano do bezpiecznych miejsc, ochronek, domów dziecka. W zasadzie przypomniał mi się film "Imperium Słońca". Główny bohater i jego rodzice zostają rozdzieleni, chłopak trafia do obozu... I żyje tam przez kilka lat, dookoła niego jest wojna.
W ostatniej scenie widzimy dzieci w jakimś sierocińcu, w różnym wieku, ustawione w rządkach, czekające aż zostaną rozpoznane przez kogokolwiek kto by ich szukał. Wyobrażasz to sobie?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Senszen dnia Czw 20:24, 27 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ADA
Administrator



Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 6360
Przeczytał: 21 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:46, 27 Kwi 2017    Temat postu:

To przerasta moje wyobrażenie. Chociaż w czasie wojny i po niej różne rzeczy się działy i obyśmy nigdy nie musieli ich doświadczyć. Ale w przypadku Victora Sen Yunga i jego siostry powodem ich pobytu w sierocińcu nie była wojna. Był rok 1919, a epidemia grupy to nie była przecież wojna. Facet stracił żonę i został z dwójką małych dzieci. Być może w 1919 r., łatwiej było w taki sposób "pozbyć się" dzieci, ale ja nie wyobrażam sobie, że można było tak postąpić. Nigdzie nie znalazłam informacji, jaki był prawdziwy powód wyjazdu ojca Victora ze Stanów. Wszędzie podawane są suche fakty, a te wywołują ogromne zaskoczenie. Zostawić dzieci i ruszyć na poszukiwanie kolejnej żony. Trzy lata - wybredny jakiś był, czy co?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Senszen
Moderator artystyczny



Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4082
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:55, 27 Kwi 2017    Temat postu:

Może żadna go nie chciała

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.plonocamapa.fora.pl Strona Główna -> Płonąca mapa, czyli historia" Bonanzy" / Obsada / Role drugoplanowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin