Domi
Dołączył: 23 Kwi 2017
Posty: 915
Przeczytał: 7 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Hökendorf Pommern :)
|
Wysłany: Śro 17:37, 17 Lis 2021 Temat postu: Azjatyckie przepisy na słodycze |
|
|
Izraelska pasta z owoców z winem
Składniki:
3 jabłka (najlepsze są twarde i słodko-kwaśne)
100 g połamanych orzechów włoskich
100 g rodzynek
1,5 łyżeczki mielonego cynamonu
80 g suszonych śliwek
1-2 łyżeczki cukru (jeśli jabłko jest kwaśne można więcej)
100 ml słodkiego, czerwonego wina
Śliwki kroimy na mniejsze kawałki. Orzechy włoskie łamiemy na mniejsze kawałki. Nie należy ich prażyć na patelni, bo zepsują smak potrawy. Jabłka ze skórką ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wszystkie składniki wykładamy do miski, zalewamy winem i dokładnie mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy do lodówki na minimum godzinę aby wszystkie smaki się wymieszały. Potrawa jest gotowa, gdy składniki wchłoną wino. W lodówce zachowa świeżość przez kilka dni. Gotowe!
Koreańskie placki z brązowym cukrem
Składniki:
1 szklanka ciepłego mleka
2 szklanki mąki
2 łyżki cukru
2 łyżeczki suszonych drożdży
szczypta soli
1 łyżka oleju
brązowy cukier
parę łyżek posiekanych orzeszków (włoskich, laskowych, lub ziemnych)
łyżeczka cynamonu
Mąkę, mleko, drożdże, cukier, sól i olej mieszamy w misce i zagniatamy, jak zwykłe ciasto. Przykrywamy ręcznikiem lub folią i odstawiamy na ok. 30 minut do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i formujemy z niego kulki, około 3-4 cm średnicy. W miseczce mieszamy cukier, orzeszki i cynamon. W każdej kulce robimy głęboki dołek i wypełniamy go nadzieniem. Dokładnie zaklejamy, jak pyzę. Na dużej rozgrzanej patelni z odrobiną oleju wykładamy po 2-3 kulki łączeniem do dołu i smażymy aż dół się zazłoci. Przewracamy kulki na przeciwną stronę i rozgniatamy ostrożnie szpatułką aż utworzą się z nich placuszki. Przykrywamy pokrywką i smażymy aż dół się przyzłoci. Odwracamy placuszki i jeszcze chwilę smażymy pod przykryciem. Gotowe placuszki można posypać cukrem pudrem, lub podawać z kwaśną konfiturą malinową. Gotowe!
Kazachskie ciasto z miodem
Składniki:
ok 500 g mąki
0,5 szklanki mleka
30 g masła
3 jajka
2 łyżki cukru
0,5 łyżeczki soli
Do zalewy:
300 g miodu
200 g cukru
Do głębokiego smażenia:
300-400 ml oleju roślinnego
Wbijamy jajka do kubka, dodajemy szczyptę soli i szczyptę cukru. Następnie dodajemy mąkę. Zagniatamy twarde ciasto i odstawiamy na 20-30 minut. Potem wałkujemy je aż będzie cienkie i kroimy w paski szerokości 2-3 cm. W międzyczasie w rondlu lub we frytkownicy, dobrze nagrzewamy olej. Kawałki ciasta smażymy partiami. Natychmiast powinny zwiększyć swoją objętość. Mieszamy, smażymy aż osiągną złoty kolor. Zdejmujemy z patelni i rozkładamy na papierze.
Stawiamy na ogniu miód i cukier dodajemy trochę wody i rozpuszczamy na gładką masę.Gdy syrop będzie gotowy, polewamy kawałki ciasta. Do smaku można dodać orzechy, mak, lub suszone owoce. Gotowe!
Indonezyjskie ciasto warstwowe
Składniki:
10 żółtek jajek
345 g drobnego cukru do wypieków (115 + 170 + 60)
250 g masła
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
8 białek jajek
225 g mąki pszennej
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka mielonego kardamonu
0,5 łyżeczki mielonych goździków
W jednej misce ucieramy razem żółtka oraz 115 g cukru aż do momentu uzyskania jasnej i gęstej masy. W drugiej ucieramy masło razem ze 170 g cukru oraz z ekstraktem waniliowym aż do uzyskania tego samego efektu. Białka ubijamy na sztywno następnie dodając pozostałe 60 g cukru. Łączymy razem utarte żółtka oraz masło, dokładnie je ze sobą mieszając. Dodajemy przesianą mąkę, a następnie białka, delikatnie łącząc je z ciastem. Masę dzielimy na równe dwie części, do jednej z nich dosypując mieszankę przypraw - cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon oraz goździki. Mieszamy. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. Formę o średnicy 20 cm dokładnie smarujemy masłem, a na dnie układamy wycięty kawałek papieru do pieczenia. Obsypujemy mąką, strzepując jeśli jest jej za dużo. Na dno blachy rozlewamy około 1/3 kubka masy bez przypraw. Dokładnie rozprowadzamy na dnie, uderzając delikatnie o blat. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez około 10 minut. Po upływie tego czasu zwiększamy temperaturę do 220 i przestawiamy funkcję piekarnika na grill. Pieczemy dalej aż do delikatnego zbrązowienia wierzchu ciasta. Wyciągamy z piekarnika, a jego temperaturę znów zmniejszamy pamiętając by wyłączyć grill. Na wierzch poprzedniej masy wylewamy taką samą ilość masy w przyprawami. Znów rozprowadzamy ją równomiernie i po chwili wkładamy do piekarnika. Pieczemy 10 minut i powtarzamy czynność z grillem aby wierzch był ładnie zarumieniony. Czynności te powtarzamy z resztą ciasta, pamiętając aby masy wykładać na siebie naprzemiennie. Ciasto chłodzimy, wyciągamy z blachy. Podajemy pokrojone w cienkie plasterki, razem z kawą lub herbatą. Gotowe!
Japońskie ciasteczka sezamowe
Składniki:
1/2 szklanki niesolonego masła
1 i 1/3 szklanki mąki
1/4 szklanki mąki migdałowej
6 łyżek cukru
1/2 łyżeczki soli
5 łyżek prażonych nasion czarnego sezamu
1 duże żółtko
Kroimy masło w drobną kostkę i wkładamy do lodówki. Mieszamy mąkę, mąkę migdałową cukier i sól. Dodajemy nasiona sezamowe. Wyjmujemy masło z lodówki i mieszamy wszystko razem za pomocą miksera. Następnie wbijamy żółtko. Formujemy ciasto w kulki i przecinamy w środku. Zwijamy je na grubość ok. 5 cm. Formujemy ładny kształt. Zawijamy ciastka szczelnie w folię plastikową i wstawiamy do lodówki aż zrobią się twarde, na co najmniej godzinę.
Rozgrzewamy piekarnik do 175*C. Wyjmujemy ciastka z folii i kroimy w krążki o grubości około 6 mm lub 1,3 cm. Powinno wyjść 20 ciastek. Blachy wykładamy papierem do pieczenia Pieczemy około 15 minut aż brzegi lekko się zarumienią. Jeśli pieczesz partiami nie pozostawiaj surowego ciasta poza lodówką! Wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy na blasze do ostygnięcia na 10 minut. Następnie wykładamy na drucianą podstawkę do całkowitego wystudzenia. Przechowujemy w hermetycznym pojemniku. Ciasteczka najlepiej zjeść w ciągu 3 dni, potem ich smak się pogarsza. W zamrażarce można trzymać do miesiąca. Gotowe!
Sachańska bita śmietana z owocami
Składniki:
900 g śmietany 35%
100 g cukru
lub:
250 g mleka
700 g śmietany
100 g cukru
Wlewamy 1/3 objętości któregoś z wybranych produktów do głębokiej miski. Energicznie ubijamy drewnianym płaskownikiem, okrągłym z małymi nacięciami z okółkiem, aż cały płyn zamieni się w gęstą, puszystą masę. Podczas ubijania można dodać cukier granulowany, dżem, świeże jagody. Należy wziąć ich tylko trochę, tylko po to, by zmienić smak lub kolor. Należy zadbać, by płynne dodatki nie rozrzedziły potrawy. Można też przygotować bez dodatków. Gdy jest dobrze przygotowana powinna być gęsta i lekka. Potrawa nie może być długo przechowywana, najlepiej ubić ja tuż przed podaniem. Następnie przelać do drewnianych kubków, lub miseczek i podawać z goframi, plackiem lub chlebem. Gotowe!
Hinduskie ciastka z twarogu
Składniki:
8 i 1/2 szklanek pełnego mleka
2 do 3 łyżek soku z limonki
5 łyżeczek mąki
2 szklanki cukru
4 szklanki wody
2 do 3 łyżek wody różanej
Zagotowujemy mleko na średnim ogniu. Mieszamy, by się nie przypaliło. Gdy mleko zacznie się gotować, dodajemy sok z limonki i dokładnie mieszamy. Gdy twaróg zacznie oddzielać się od mleka, wyłączamy gaz i odstawiamy mleko na 10 minut aby proces ten dobiegł końca. Odcedzamy twaróg i dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, by pozbyć się resztek soku z limonki. Teraz wkładamy go do gazy i mieszamy na godzinę nad miską, by całkiem obciekł. Odsączony ser wkładamy do miski i ugniatamy aż znikną grudki. Kiedy ser będzie gładki powinien uwolnić tłuszcz. Dobrze ugnieciony ser to podstawa potrawy. Mieszamy cukier i wodę i zagotowujemy bez przykrycia. Gdy syrop cukrowy się zagotuje, dzielimy ciasto ma małe kulki i rozwałkowujemy dłońmi aż będą gładkie. Dosypujemy do syropu. Gotujemy razem, pod przykryciem a gdy dojdzie do wrzenia czekamy kolejne 8 do 10 minut i odstawiamy. Pozostawiamy do ostygnięcia. Ciastka powinny urosnąć dwukrotnie. Gdy ostygną zalewamy wodą różaną. Następnie zalewamy syropem. Schładzamy na kilka godzin przed podaniem. Gotowe!
Chińskie babeczki gotowane na parze
Składniki:
1 szklanka mąki
130 ml gorącej wody
1/2 szklanki brązowego cukru
2 łyżki proszku do pieczenia
Brązowy cukier rozpuszczamy z gorącą wodą i odstawiamy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Dolewamy wody z cukrem. Ciasto mieszamy w jednym kierunku przez około 3-5 minut. Im dłużej, tym lepiej.
Wlewamy ciasto do foremek. Najlepiej używając miarki i nakładać wprost na środek foremek, z wyższych miejsc i pozwolić mu samodzielnie się spłaszczyć. Odkładamy na bok. Przygotowujemy dość wody do ugotowania w dużym woku, lub głębokim garnku, ciasto wkładamy, gdy woda zacznie się gotować. Woda powinna sięgać tuż poniżej formy.
Przykrywamy pokrywką i gotujemy na parze przez około 20 do 25 minut. Rosnąć powinny zacząć po około 10 minutach. Przez pierwsze 10 minut gotujemy na mocnym ogniu, potem można go nieco zmniejszyć (niekoniecznie). Wszystko zależy od tego, ile wody zostało użyte. Gotowe!
Saudyjskie pączki z kardamonem
Składniki:
1 szklanka mąki
1/2 łyżeczki drożdży instant
1/2 szklanki mleka w proszku
2 łyżki cukru
1/2 łyżeczki kardamonu w proszku
szczypta szafranu
około 1/3 szklanki letniej wody
olej do głębokiego smażenia
1/2 szklanki syropu daktylowego
1 łyżka sezamu
Dodajemy mąkę, drożdże, mleko w proszku, cukier kardamon, w proszku i szafran do miski, dokładnie mieszamy składniki. Powoli dolewamy wodę, delikatnie mieszając ręką, aby uzyskać lepkie ciasto. Przykrywamy muślinową ściereczką, i odstawiamy na kilka godzin, w ciepłe miejsce aż podwoi swój rozmiar. Rozgrzewamy olej i wrzucamy ciasto łyżką, zanurzanie łyżki w wodzie sprawia, że nie przywiera do niej ciasto i ułatwia upuszczanie. Można też wrzucić ciasto do woreczka z zamkiem błyskawicznym, Wycinamy je w roku i wyciskamy aby uzyskać małą kulkę ciasta w dłoni. Natychmiast wrzucamy kulkę na olej. Można zanurzyć rękę w wodzie, by nie przywierało. Wałkujemy upuszczone kulki łyżką cedzakową w oleju, by równomiernie się ugotowały. Smażymy aż osiągną ciemnozłotobrązowy kolor. Wyjmujemy z oleju i rozkładamy na ręczniku kuchennym. Umieszczamy je w misce i polewamy syropem daktylowym, następnie posypujemy sezamem. Jemy ciepłe. Gotowe!
Perski tort z bakalii
Składniki:
6 białek jaj w temperaturze pokojowej
200 g drobnego cukru
500 g zwykłej chałwy pokrojonej na kawałki 1 cm
200 g posiekanych daktyli bez pestek
200 g suszonej żurawiny
1 i 1/4 mąki migdałowej
1/3 szklanki grubo posiekanych pistacji
1/3 szklanki blanszowanych migdałów, grubo posiekanych
120 g pasków białej czekolady
1 łyżeczka wody różanej
Pestki granatu lub płatki róży jadalnej do dekoracji
Na krem:
1/3 szklanki czystej, chudej śmietanki
150 g białej czekolady, grubo posiekanej.
Rozgrzewamy piekarnik do 160*C. Tortownicę o średnicy 24 cm, smarujemy masłem a spód wykładamy papierem do pieczenia. Ubijamy białko mikserem na wysokich obrotach. Stopniowo dodajemy cukier po jednej łyżce na raz, cały czas ubijając aż masa będzie jędrna i błyszcząca. Delikatnie dodajemy chałwę, daktyle, jagody, mąkę migdałową, pistacje, migdały, paski z czekolady i wodę różaną. Przekładamy miksturę na blachę. Pieczemy przez godzinę, lub godzinę i 10 minut aż będzie jędrne w dotyku. Chłodzimy całkowicie na blasze ustawionej na ruszcie.
Aby zrobić krem, wkładamy śmietankę i czekoladę do małego rondelka, na małym ogniu, mieszając aż się rozpuszczą. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy do ostygnięcia, mieszając co 2 minuty aby zapobiec tworzeniu się grudek.
Gdy tort będzie gotowy do podania, wyjmujemy go z tortownicy i smarujemy kremem. Posypujemy dodatkowo posiekanymi pistacjami i pestkami granatu, lub płatkami róży. Gotowe!
Post został pochwalony 0 razy
|
|